Prema poslednjem izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut,“ Srbija beleži značajan porast broja slučajeva zaraze virusom Zapadnog Nila. Do 2. septembra 2023, zabeleženo je ukupno 62 nova slučaja, što je za gotovo 40 više u odnosu na poslednji izveštaj od 13. avgusta. Prvi slučajevi zaraze u Srbiji zabeleženi su u junu, na teritorijama Zapadnobačkog i Južnobačkog okruga, što je bio signal za početak nove sezone transmisije virusa koja obično traje od juna do novembra. U ovom periodu, građani se pozivaju da budu posebno oprezni i da preduzmu sve neophodne korake da minimiziraju rizik od uboda komaraca, koji su glavni prenosioci ovog virusa.
U nastavku saznajte više o ovom aktuelnom zdravstvenom problemu i kako možete da se zaštitite.
Virus Zapadnog Nila u Srbiji – Trenutna situacija
Do 2. septembra 2023, “Batut” je zabeležio ukupno 62 slučaja zaraze virusom Zapadnog Nila u Srbiji, što predstavlja značajan porast u odnosu na 24 slučaja zabeležena do sredine avgusta. Najnoviji podaci pokazuju da je virus najprisutniji u sledećim okruzima: Grad Beograd sa 16 slučajeva i Južnobački okrug sa 17 slučajeva. Zaražene osobe su uglavnom muškarci (34 slučaja), dok je zabeleženo 28 slučajeva među ženama, sa starosnim rasponom od 18 do 89 godina.
Detaljnije, situacija po okruzima je sledeća:
- Grad Beograd: 16 slučajeva
- Južnobački okrug: 17 slučajeva
- Zapadnobački okrug: 7 slučajeva
- Sremski okrug: 6 slučajeva
- Južnobanatski okrug: 4 slučaja
- Srednjobanatski okrug: 3 slučaja
- Severnobanatski okrug: 1 slučaj
- Kolubarski okrug: 2 slučaja
- Nišavski okrug: 2 slučaja
- Mačvanski okrug: 1 slučaj
- Pomoravski okrug: 1 slučaj
Situacija u regionu i EU
U sezoni nadzora 2023. godine, do 30. avgusta, u državama Evropske unije (EU) prijavljeno je ukupno 287 slučajeva oboljevanja od groznice Zapadnog Nila u ljudskoj populaciji. Detaljnije, situacija u po zemljama izgleda ovako:
- Italija: 134 slučaja, sa 6 smrtnih ishoda
- Grčka: 90 slučaja, sa 11 smrtnih ishoda
- Francuska: 15 slučajeva
- Mađarska: 15 slučajeva
- Rumunija: 28 slučajeva, sa 4 smrtna ishoda
- Nemačka: 3 slučaja
- Španija: 2 slučaja
Dodatno, u Severnoj Makedoniji je prijavljen jedan slučaj oboljevanja.
Virus Zapadnog Nila u Srbiji od 2012.
Virus Zapadnog Nila prvi put je identifikovan u Srbiji 2012. godine, kada je i zabeležen prvi značajniji broj slučajeva zaraze. Od tada, Srbija je periodično svedočila pojavama ovog virusa, posebno tokom letnjih meseci kada je aktivnost komaraca na vrhuncu.
U junu 2023, Srbija je zabeležila prve slučajeve zaraze za ovu godinu, sa početnim slučajevima u Zapadnobačkom i Južnobačkom okrugu. Ovo je bila uvertira za novu sezonu transmisije virusa, koja je do sada rezultirala značajnim porastom broja zaraženih.
Saveti za zaštitu od virusa Zapadnog Nila
S obzirom na aktuelnu situaciju i povećan broj slučajeva zaraze virusom Zapadnog Nila, od suštinske je važnosti da svaki pojedinac preduzme neophodne korake za svoju zaštitu. Evo nekoliko ključnih saveta koji vam mogu pomoći da se zaštitite:
- Koristite Repelente: Pre nego što izađete napolje, nanesite repelent na otkrivene delove tela.
- Odeća koja štiti: Nosite svetlu, komotnu odeću dugih rukava i nogavica da biste smanjili rizik od uboda komaraca.
- Izbegavajte boravak napolju u sumrak i zoru: Ako je moguće, izbegavajte boravak napolju u vreme najveće aktivnosti komaraca, u sumrak i zoru.
- Zaštitne mreže na prozorima: Postavite zaštitne mreže na prozore i vrata, a ukoliko spavate sa otvorenim prozorima, koristite mreže oko kreveta.
- Održavanje čistoće dvorišta: Redovno uklanjajte stajaću vodu iz dvorišta i bašte da biste smanjili broj komaraca u neposrednoj okolini.
- Klimatizovani prostori: Gde god je to moguće, boravite u klimatizovanim prostorima, gde je broj komaraca znatno smanjen.
- Ako planirate putovanje, posebno u tropska i subtropska područja, ne zaboravite da primenite sve navedene mere zaštite.
- Odmah potražite pomoć ukoliko primetite simptome koji mogu ukazivati na zarazu virusom Zapadnog Nila, ne oklevajte da se odmah obratite svom izabranom lekaru.
Za sve najnovije informacije i savete, pratite zvaničnu web stranicu Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.