Pravi naziv za dekubit ili dekubitus je ulceracija koja nastaje zbog prevelikog pritiska na neki deo tela koji dugo traje i često je posledica dugotrajnog ležanja. Nastaje najčešće na mestima na kojima su kosti blizu kože. Tada dolazi do pojave ishemije, odnosno nedovoljnog protoka krvi zbog čega ćelije izumiru, a zatim se stvaraju otvorene rane, poznatije kao dekubitusi.
Najčešća mesta za pojavu dekubitusa su:
- Kukovi
- Zadnjica
- Zglobovi
I oni se češće javljaju kod starije populacije, odnosno kod osoba sa smanjenim kretanjem i koje provode duge periode u krevetu, najčešće usled drugih zdravstvenih tegoba, ili u invalidskim kolicima.
Prvi simptomi i lečenje dekubitusa
Svaka faza dekubitusa ima različite simptome. U zavisnosti od područja koje je pogođeno, neki od ključnih pokazatelja razvoja dekubitusa su:
- Promena boje kože
- Jaki bolovi u pogođenom području
- Otok
- Stvaranje otvorenih rana
- Pojava infekcije ili gnoja
- Koža koja je više čvršća ili meka od okolne kože
Faze razvoja
Svaki dekubit ili dekubitus javlja se u određenim fazama i u skladu sa tim, svaka faza se drugačije leči.
Faza 1 – Koža nije otvorena, ali je promenila boju. Područje može biti crveno kod osoba svetolije puti, ali može biti i plave ili ljubičaste boje kod osoba sa tamnijim tenom.
Faza 2 – Koža počinje da puca, a na rani se stvara plitki čir ili plik ispunjen tečnošću.
Faza 3 – Čir je sada već jako dubok u koži i izgleda kao krater.
Faza 4 – U ovoj fazi osim kože, pogođeni su i mišići i kosti.
Faza 5 – Nestabilna faza, koja zahteva hitnu intervenciju. Koža je tvrda iIi tama. Često je potrebna hirurška intervencija, kako bi se gnojno zadebljanje odstranilo iz kože.
Kako sprečiti pojavu i razvoj dekubitusa?
Osim izbegavanja čestog ležanja na istoj strani, trebalo bi uključiti i dobru negu kože, održavanje zdrave ishrane i unos dovoljne količine tečnosti (minimum 8 čaša vode dnevno). Takođe, trebalo bi koristiti prirodne preparate za dezinfekciju rana, koje će dekubitusima pomoći u bržem zarastanju.
Jedan od takvih, koji je na bazi hemoglobina, a koji se smatra najpouzdanijim medicinskim sredstvom za ovakve tretmane je Granulox.
Kućno lečenje dekubitusa i otvorenih rana
Doktor farmacije Aleksandar Miletić, u razgovoru sa novinarima naše redakcije rekao je da su:
„Rezultati kliničkih studija pokazali da je u proseku duplo manje vremena bilo potrebno za zarastanje rana koje su lečene Granulox-om u odnosu na standardne metode previjanja i lečenja rana. Takođe, bolnost rana je bila manja kod pacijenata lečenih Granulox-om u odnosu na standardnu negu”, objašnjava za portal E-zdravlje, farmakolog dr Aleksandar Miletić.
Uspešnost Granulox-a potvrđena je i kliničkim studijama, čime se njegovo dejstvo na hronične rane, a naročito na dekubitus pokazala pozitivnom
„Pre upotrebe Granulox-a ranu treba oprati običnom vodom i sapunom, a zatim je dezinfikovati antiseptikom Granudacyn-om. Nakon toga, na ranu se nanosi Granulox jednostavnim prskanjem na površinu rane u tankom sloju. Preko Granulox-a na ranu se postavlja obična pamučna gaza i zavoj, dakle materijali koji propuštaju kiseonik (da bi se omogućilo dejstvo Granulox-a). Granulox nikako ne treba kombinovati sa mastima ili prekrivkama koje ne propuštaju kiseonik”, dodaje dr Miletić.
Bez obzira da li imate lakši ili teži oblik dekubitusa, veoma je važno da na vreme preduzmete neophodne mere. Iako se većina može lečiti kod kuće, postoje teži oblici (iz faze 4 i 5), koji zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.
Upotreba Granulox-a na dekubitus-ima i otvorenim rana imaće pozitivnog efekta, samo ako se pravilno koristi, a vidljive pozitivne promene na koži dolaze već nakon nekoliko dana upotrebe.
Da li za prevenciju daljeg širenja ili bržeg zarastanja rane nakon operativnog zahvata, Granulox će vam osigurati najbezbedniji tretman kako biste smanjili dalji rizik od komplikacija i infekcija.
Za sve dodatne informacije i detalje o tome kako se koristi sprej Granulox, gde i kako može da se kupi, možete videti na ovom linku ili direktno kontaktirati telefonom na brojeve 063/287-977 i 063/287-860.
Tekst uredila: Dejana Barjaktarović
Provera informacija i činjenica: dr Aleksandar Miletić
Disclaimer
E-zdravlje.rs – Standardi za proveru činjenica i informacija
Sve informacije koje se objavljuju na portalu E-zdravlje.rs prolaze stručnu proveru relevantnog medicinskog osoblja. Pregledaju su ili proveravaju kako bi se osiguralo da iznete činjenice bude što tačnije i preciznije.
U cilju uspostavljanja tih standarda redakcija E-zdravlje.rs uvela je stroge smernice za korišćenje i linkovanje sa drugim medijskim sajtovima, obrazovnim institucijama i drugim renomiranim veb lokacijama i kad god je to moguće recenziranih studija i istraživanja.
Ako smatrate da je bilo koji naš sadržaj netačan, zastareo ili na drugi način sumnjiv, kontaktirajte nas putem obrasca za povratne informacije na ovoj stranici.