Lečenje multiple skleroze (MS) zabeležilo je značajan napredak u poslednje dve decenije: Od bolesti bez dostupnog leka, do razvoja čak 14 originalnih registrovanih medikamenata.
Multipla skleroza (MS) može se razviti u bilo kojem uzrastu, ali se najčešće javlja kod osoba između 20. i 40. godine života. Bolest je češća kod žena nego kod muškaraca, a procenjuje se da u svetu od MS boluje oko 2,5 miliona ljudi.
Lečenje multiple skleroze bi moglo da dobije novu dimenziju
Rezultati predkliničkih studija koje vodi CAMH (kanadski Centar za bolesti zavisnosti i mentalno zdravlje), objavljeni u časopisu Science Advances, pokazuju da mala molekularna supstanca deluje obećavajuće kao novi potencijalni tretman za lečenje multiple skleroze (MS).
U svojim prethodnim radovima Dr Fang Liu identifikovala je potencijalno novu metodu za lečenje multiple skleroze (MS).
Sada je, sa svojim timom, uspela da kreira malu molekularnu supstancu koja je efikasna na životinjama u dva različita modela MS.
Studija predstavlja ključni napredak koji približava ovo istraživanje kliničkoj primeni i novom tretiranju pacijenata obolelih od ove bolesti.
Multipla skleroza (MS) je progresivna neurološka bolest za koju trenutno ne postoji dovoljno efikasan lek. Karakteriše je širok spektar onesposobljavajućih simptoma, uključujući probleme s koordinacijom, kognicijom, mišićnom slabosti i depresijom. Iz nepoznatih razloga, češća je na severnim geografskim širinama i više od dva puta je češća kod žena.
Poznato je da mutipla skleroza oštećuje mijelin, zaštitni omotač oko nerva u mozgu i kičmenoj moždini. Budući da se oštećenje mijelina pokreće upalom u imunološkom sistemu, svi trenutni tretmani za lečenje mutiple skleroze ciljaju imunološki sistem.
Poptuno novi način tretiranja MS
Multipla skleroza je, u ovoj studiji, od strane dr Fang Liu i njenog tima tretirana na potpuno novi način. Naime, ciljan je glutamatni sistem.
Rezultati su pokazali da novosintetisana supstanca ne samo da smanjuje simptome slične MS-u, već da može i popraviti oštećeni mijelin u njena dva različita preklinička modela.
„Naša supstanca imala je izvanredan efekat na spašavanje mijelina i motoričke funkcije u laboratorijskim modelima, i nadam se da će se ti efekti preneti u kliničku praksu,“ rekla kaže dr. Liu.
Ona navodi da, slično koktelu hemioterapijskih lekova za tretiranje ćelija kancera, kada se putevi MS istovremeno ciljaju u više tačaka, to može imati sinergetske efekte i rezultirati boljim ishodima.
Šta kažu saradnici?
Dr Ijan Greg, sa Katedre za medicinsku hemije na Univerzitetu u Aberdinu, zajedno sa svojim timom, radi na pretvaranju molekula koje je identifikovala dr Liu u napredne molekule „slične leku“ pogodne za kontinuirani razvoj koji bi doveo do njihove kliničke upotrebe kod pacijenata za lečenje multiple skleroze.
Dr Greg kaže da, tokom mnogo godina njegovog rada na polju medicinske hemije, nikada do sada nije video više obećavajuću polaznu tačku u projektu razvoja nekog leka.
Dr Volt Kostić, direktor programa za komercijalna istraživanja Fast Forward Nacionalnog društva za multiplu sklerozu (SAD), izrazio je zadovoljstvo što je ova institucija podržala razvoj nove neuroprotektivne strategije ua lečenje multiple skleroze.
Tokom nastavka istraživanja, dr Kostić kaže da očekuje dalji napredak ove strategije u ključnim narednim fazama, kako bi se utvrdile potencijalne koristi za osobe koje žive sa multipla skelrozom.
Dr. Liu smatra da su rezultati studije o efikasnosti i toleranciji male molekularne supstance pokazali da je ona dobar kandidat za dalji razvoj i ispitivanje kod ljudi.
Sledeći koraci u razvoju leka trebalo bi da uključe dodatna pretklinička istraživanja koja su usmerena pre svefa na ispitivanje sigurnosti i stabilnosti ove supstance.
CAMH i Univerzitet u Aberdinu podneli su zahtev za patentiranje istraživanja i trenutno traže partnere u industriji za dalji razvoj i klinička ispitivanja u budućnosti.
Autor: Mitar Petrović