Kada telo nema dovoljno kiseonika, moglo bi da dođe u stanje koje se naziva hipoksemija ili hipoksija, koje može ukoliko se ne sanira blagovremeno izazvati oštećenje vitalnih organa u organizmu. Bez kiseonika nakon samo nekoliko minuta, mozak, jetra, ali i drugi organi mogu zadobiti trajna oštećenja.
Šta je hipoksemija, a šta hipoksija?
Hipoksemija predstavlja nizak procenat kiseonika u krvi, koja može da izazove hipoksiju, odnosno nizak procenat kiseonika u tkivima.
S obzirom da se hipoksija smatra daleko opasnijim zdravstvenim stanjem, jer direktno i momentalno utiče na propadanje tkiva, predstavljamo neke od najčešćih simptoma koji su karaksteristični za ovo stanje:
- Promene u boji kože, od plave do višnja crvene
- Nastanak konfuzije i nesvestice
- Pojačan kašalj
- Ubrzan rad srca
- Ubrzano disanje
- Kratki dah
- Spori puls
- Znojenje
- Piskutanje u glasu
Inače, hipoksija može nastati i kao posledica oštećenja pluća ili plućne maramice usled medicinske traume, pa su neki od pratećih simptoma i:
- Opstruktivna plućna bolest
- Bronhitis
- Upala pluća i pojava plućnog endema (tečnosti u plućima)
- Srčani problemi
- Anemija, odnosno izuzetno mali broj crvenih krvnih zrnaca, koji su inače nosioci kiseonika u organizmu
- Trovanje cijanidom, odnosno hemikalijom koja se koristi za proizvodnju plastike i drugih proizvoda
Kako se leči hipoksija?
Hipoksija je stanje koje zahteva hitno lečenje i nikako nemojte pokušavati da ga samostalno lečite u kućnim uslovima. Čak i ako sumnjate na nju, odmah pozovite službu hitne pomoći, a do tada možete primeniti takozvanu Dobkin tehniku, koja može usporiti oštećenje mozga.
Ono što treba da i može da se uradi u takvim hitnim situacijama je da se stavi ledeno hladna voda ili obloga na lice i oči, i pod pritiskom ne sme se pomerati sa navedenih mesta. Neposredno nakon hipoksije, medicinski radnici se fokusiraju na obezbeđivanje kiseonika i rešavanje uzroka hipoksije.
Na primer, žrtvi moždanog udara biće potrebna operacija ili lek za uklanjanje blokade krvnih sudova, dok će kod pacijenata koji su doživeli kolaps zbog oštećenja tkiva tretman biti drugačiji. Ukoliko su uzrok za nastanak hipoksije otvorene rane, jedna od opcija je upotreba Granulox spreja, naročito u slučajevima:
- Dekubita
- Dijabetskih rana i ulkusa dijabetskog stopala
- Arterijskih i venskih ulkusa
Zašto je kiseonik iz Granulox-a važan za smirivanje tkivne hipoksije?
Kod gotovo svih hroničnih rana često se javlja problem sa lokalnom cirkulacijom krvi u manjim krvnim sudovima i zarastanje istih neće biti uspešno ukoliko ne postoji adekvatna snabdevenost tkiva kiseonikom, jer su baš ovi navedeni tipovi rana gotovo uvek u hipoksiji, zato im je i potreban dodatni kiseonik čiji lakši dotok omogućava sprej Granulox.
Granulox je hemoglobinski transporter kiseonika koji se koristi za bolje snadbevanje hroničnih rana kiseonikom, čime direktno prodire na mesto rane i omogućava joj brže zarastanje, istovremeno sprečavajući mogući nastanak i dalji razvoj komplikacija, koje mogu dovesti do gangrene.
Uz pravilno korišćenje Granulox-a, dolazii do bržeg zarastanja otvorenih rana
Granulox sprej se veoma jednostavno koristi, a dostupan je kako u medicinskim, tako i u uslovima kućnog lečenja. Takođe ne deluje štetno na tkivo, tako da ne postoji vremensko ograničenje u njegovoj upotrebi, ali, pošto ne postoje dokazi o njegovoj bezbednosti po trudnice, savetujemo vam da se pre donošenja odluke o njegovoj upotrebi u trudnoći konsultujete sa lekarom.
Može se koristiti prilikom prevoja rane ili na svaka tri dana, za postizanje maksimalnih rezultata, a naučno je potvrđena i njegova efikasnost kod izlečenja:
- Gangrena i čireva na dijabetskom stopalu
- Sekundardnom zarastanju hirurških rana
- Venskih ulkusa
- Ulkusa arterijskih krvnih sudova
- Dekubitusa
Granulox možete kupiti u najbližoj apoteci ili ga direktno poručiti klikom na ovaj link, a ukoliko imate dodatna pitanja o njegovoj upotrebi i primeni, sve informacije rado će vam dati naši farmaceuti dr Saša Kitanović i dr Aleksandar Miletić na brojeve telefona: 063/287-977 i 063/287-860.
Teksturedila: DejanaBarjaktarović
Provera informacija i činjenica: dr AleksandarMiletić