Nova istraživanja došla su do zaključka da visok krvni pritisak kod mladih može dovesti do ozbiljnih promena na mozgu u srednjim godinama. Ipak, još se sa sigurnošću ne može reći da li su pod udarom kognitivne funkcije, ali i ovo je dovoljan razlog za upozorenje.
U ovom članku možete pročitati:
- Problemi visokog krvnog pritiska
- Visok krvni pritisak kod mladih
- Do kojih moždanih promena dovodi visok krvni pritisak kod mladih
- Agresivniji pristup za visok krvni pritisak kod mladih
Problemi visokog krvnog pritiska
Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), 47% odraslih u SAD ima visok krvni pritisak ili hipertenziju. Iako nekontrolisani visok krvni pritisak može oštetiti organe, uključujući srce, i dovesti do moždanog udara, samo jedna od četiri odrasle osobe u SAD koje imaju visok krvni pritisak, uspevaju da ga drže pod kontrolom.
Rezultati nove studije, koju su istraživači predstavili na Međunarodnoj konferenciji o moždanom udaru 2022. godine Američkog udruženja za srce (AHA), otkrili su da dugotrajna, nekontrolisana hipertenzija ima dodatni efekat. Istraživanje pokazuje da hipertenzija kod mladih dovodi do promena u mozgu do 55. godine koje mogu dovesti do kognitivnih problema.
AHA-ov prag za dijagnozu hipertenzije je očitavanje sistolnog krvnog pritiska od 130 milimetara žive (mm Hg) ili više (gornji pritisak) i dijastolna vrednost od 80 mm Hg ili više (donji). Vodeći autor studije je dr Kristina Lajnbek sa Odeljenja za neurologiju u Northwestern Memorial Hospital u Čikagu.
Visok krvni pritisak kod mladih
Studija, koja se bavila ovim problemom, analizirala je medicinske kartone 142 odrasle osobe, kojima je tim pristupio iz studije o razvoju rizika od koronarnih arterija kod mladih odraslih (CARDIA) Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH).
Sve u svemu, studija je pratila više od 5.000 odraslih crnaca i belaca koji su bili u dobi od 18 do 30 godina na početku projekta 1985-1986. Dr. Kristina Lajnbek, koja je vodila studiju, rekla je za Medical News Today sledeće:
„Naša studija je uključivala učesnike počev od njihovih 20-im godinama i prate ih preko 30 godina do 50-ih (prosečna starost pri praćenju je 53 godine); tinejdžeri nisu bili uključeni.”
Dr Lajnbek takođe dodaje: „Bili smo iznenađeni što smo mogli da vidimo promene u mozgu čak i na ovom malom uzorku učesnika iz studije CARDIA. Istraživači su otkrili jednake promene u mozgu kod svih rasnih i etničkih grupa. Naša zapažanja bi trebalo da podstaknu kliničare da budu agresivniji u rešavanju kontrole krvnog pritiska – faktora rizika koji se može promeniti – kod mladih manjinskih populacija kao potencijalne mete za sužavanje dispariteta u ishodima zdravlja mozga.“
Do kojih moždanih promena dovodi visok krvni pritisak kod mladih
„Promene u strukturi mozga koje smo primetili na magnetnoj rezonanci bile su povezane sa promenama u veličini određenih oblasti mozga. Ove oblasti važne su za mnoge funkcije, uključujući razmišljanje, emocije i kretanje.“, rekla je dr Kristina Lajnbek.
Dr Lari B. Goldštajn sa Univerziteta Kentaki u Leksingtonu, koji nije bio uključen u istraživanje, ponudio je sledeće objašnjenje:
„Studija je pokazala manji volumen mozga u starijem odraslom dobu kod onih sa višim krvnim pritiskom kao mladim odraslim osobama. Druge studije otkrivaju da je hipertenzija kod mladih povezan sa povredom bele materije mozga i dubljih struktura, uglavnom u vezi sa promenama krvnih sudova. Iako nisu prijavljene u ovoj studiji, takve promene mogu uticati na spoznaju (pamćenje, obrada, itd.).“
Agresivniji pristup za visok krvni pritisak kod mladih
Dr Lari Goldštajn je naglasio važnost starosti i pola kao faktora rizika:
„Rizik [od hipertenzije] raste sa godinama i veći je kod muškaraca nego kod žena. U starosnoj grupi od 20 do 34 godine, 29% muškaraca i 14% žena ima hipertenziju [u SAD]. Za muškarce i žene 35–44 [godine], prevalencija je 48% i 30%; 45–54 [godine] — 59% i 51%. Visok krvni pritisak kod mladih je prilično česta pojava u SAD.“
„Postoje novi dokazi,“ primetila je dr Kristina Lajnbek, „da vaskularna bolest može početi da utiče na mozak u mladom odraslom dobu i da se pogoršava društvenim, ekonomskim i rasnim nejednakostima.“
Ona na kraju zaključuje: „S obzirom na veću verovatnoću visokog krvnog pritiska kod nekih rasnih i etničkih grupa, nalaz ove studije bi trebalo da podstakne zdravstvene radnike da se agresivno bave visokim krvnim pritiskom kod mladih, kao potencijalnom metom za sužavanje dispariteta u zdravlju mozga.“